Pes Etmeyi Kabullenemezsin!Hiç binlerce insanın arasında olmanıza rağmen yalnızlık hissine kapıldığınız vakitler oldu mu? Peki ya kendi düşüncelerinizin arasında kaybolduğunuz vakitlerde sizlere doğru yolu göstermek için birileri ışık tuttu mu? İnsanlar, çoğu zaman neyin doğru yahut neyin yanlış olduğunu pekte önemsemiyor çünkü yaşamlarını beklentileri doğrultusunda şekillendiriyorlar. 
Beklentileri karşılanmadığı zamanlardaysa isyanları oynuyor ve sonuç itibariyle mutsuzluğu kabulleniyorlar.
Bilgi seviyeniz idrak seviyenizdir. Yaşamı idrak edebildiğiniz oranlarda analiz yapabilir,
varsayımlarda bulunabilir ve genelleme yapabilirsiniz. Tabiatı gereği farklı yaşam koşullarına sahip olmanın getirdiği bir takım sonuçlar vardır. Bizler çoğu zaman bu gerçekleri değiştiremeyiz ancak geri kalan hayatımızı nasıl yaşamak istediğimizi düşündüğümüz zamanda değişmesi zor olan kavramları değiştirebiliriz. Nasıl mı? Varsayalım ki hayatınızın boş olduğuna ve yaptığınız işin kendiniz için doğru iş olmadığına inanıyorsunuz. 
Öyleyse yaşadığınız hayattan keyif alamıyorsanız ya da aradığınız huzuru içinizde bulamıyorsanız mutlu olabileceğiniz kadarda aradığınız huzuru yakalayabileceğiniz bir hayat tasarlayın. Zor değil. Yeteri kadar düşünürseniz yaşamak istediğiniz hayatı hayal edebilir, doğru seçeneği bulabilirsiniz. Doğru seçenekler çoğunlukla zor kararlar aldırır.  Şayet alıştığınız hayat düzenine karşı olan kararlar almak zorunda bırakılıyorsanız kendinizi tedirgin olmaya zorlamayın. 
Biraz rahatlayın. Çünkü yenilikler ve değişimler insanı çoğu zaman tedirginleştirebilir. Bu sebeple sonuç ne olursa olsun umudunuzu asla yitirmeyin. İnanın ve umudunuzu korumaya devam edin. Umudunuzu yitirmeyin ki kötü durumlarda yeniden toparlanacak gücü içinizde bulabilesiniz. Çaba sarf ettiğiniz müddetçe her şeyin düzeleceğine emin olmalısınız. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali: ‘her insanın inancı için, inandıkları şeyler için savaşmaya hakkı vardır’ diyor. Bu sözü örnek alın ve inandığınız kavramlar için savaşmaya devam edin. O zaman doğru zamanda ve doğru yerde yeni fırsatlar karşınıza çıkacaktır.  
Belki yaşadığınız hayatın bazı dönemlerinde psikolojik çöküntü durumuna düşebilirsiniz. 
Çöküntü bireylerin atlatabileceği bir evredir ve mantıklı hareket edilebilirse kalıcı hasarlar görülmeyecektir.

*
Abdulkadir TAMİR
kadirtamir@gmail.com