Estetik Operasyonlara Karar Vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Estetik ameliyatların sıklıkla tartışılmaya başladığı bu günlerde, hastalar doğru bilgilere ulaşamayıp, mutsuz sonuçlar yaşayabiliyorlar. Estetiğin sadece görsel bir sonuç değil, çoğu zaman sağlığı destekleyen tıbbi bir uygulama olduğunu hatırlatan plastik cerrah Operatör Doktor Beyhan Kanmaz önerilerini şöyle sıralıyor:


·         Öncelikle ne istediğinize karar veriniz.
·         Sonra kendinize ve beklentilerinize uygun bir estetik cerrahi merkezi seçiniz.
·         İsteklerinizi net bir şekilde ifade ediniz. Doktorunuzun önerilerini dikkatle dinleyiniz.
·         Görüş birliğine vardıysanız ve kafanızda soru işareti kalmadıysa en az iki kez daha hekiminizle görüştükten sonra kararınızı veriniz.
·         Soru işareti varsa, kendinize biraz süre verip, tekrar düşünüp, tekrar araştırınız.
·         Operasyona karar verdiğinizde ise önce kendinize sabırlı olacağınıza ve söylenenleri tümüyle yapacağınıza söz veriniz.
Plastik cerrahinin hangi yönüne güvenmeliyiz?
Plastik cerrahi uygulamaları, sadece cerrahi uygulamalar olarak kalmayıp; kişinin ruhsal, sosyal, fiziksel ve fizyolojik hayatını derinden etkiler. Uygun tedavi ve uygulamalar, uygun koşullar ile uygun zaman birlikte olmadığında istenilen sonuca ulaşılamayabilir. Tüm bu koşulların uygun olup olmadığı hasta doktor görüşmelerinde değerlendirilip birlikte karara varılır. Hastaların doktor ve uygulama tercihleri kadar doktorun da uygulama önerilerine gereken önem verilirse sonuç daha sağlıklı olur.
Türk plastik cerrahları, dünya genelinde nasıl tanınıyor ve siz nasıl bilinsin istersiniz?
Tıp Fakültelerimiz, geleceğin hekimlerini çok donanımlı yetiştirdiler ve yetiştirmekteler. Türk hekimleri birçok branşta, dünya çapında başarılara imza attılar, atıyorlar. Plastik cerrahide de dünya tarihinde ilk kez yapılan başarılı operasyonlarla tıp tarihine geçmektedirler. Günümüz dünya teknolojisini yakından takip eden Türk cerrahları, birçok ülkede referans olarak gösterilmekteler. Yapılan uygulamaların doğruluğu, verilen hizmetin kalitesi, koşulların uygunluğu dünya çapında kabul görerek, Avrupa ülkeleri ve çevre ülkelerden hastalar hekimlerimize gelmektedir.
Estetik operasyonlardan neden korkuyoruz ve niçin korkmamalıyız?
Estetik uygulamalar, dış görünüm üzerinde etkili olduğu için, sonuç çok göz önündedir. Fiziksel görünüm birdenbire değişebilir. Bu değişim, kendimiz ve çevremiz tarafından kolayca kabul edilemeyebilir. Uygulamalardan istenilen sonucun alınması zaman gerektirdiğinden, yeterli sabır gösterilemeyebilir. Çevremizde gördüğümüz, duyduğumuz bazı komplikasyonlar, karar vermemizi zorlaştırabilir.
Olumlu sonuçlar genellikle konuşulmazken, olumsuz uygulamalar, eksik ve yanlış olarak hızla kulaktan kulağa yayılabilir. Tüm bunlar estetik uygulamalara kuşku ile bakmamıza neden olabilir. İyi sonuç alabilmek ve korkulardan sıyrılabilmek için hasta - doktor işbirliği çok önemlidir.
İnsanın görünümünü çok değiştiren “Göz Kapağı” operasyonunun püf noktaları nelerdir?
Göz kapakları, yüzümüzün en göze çarpan organlarındandır. 45-50 yaşından sonra vücutta gevşemeler artar, göz kapaklarında da sarkmalar başlar. Bu sarkmalar estetik olarak rahatsız edebileceği gibi, görüş alanını daraltarak görme bozukluklarına da yol açabilir.
Uygulama süresi yaklaşık 1 saattir. Operasyon öncesi, sistemik hastalık var ise takip edilmeli, 15 gün süreyle aspirin veya kan sulandırıcı alınmamalıdır. Sonrasında oluşabilecek şişlik ve morluklar nedeniyle birkaç gün evde istirahat gerektirir. Yaklaşık bir ay kadar güneşten korunma önemlidir. Tekrarlanma riski derinin yapısına bağlıdır. Normal bir deride risk minimum olabileceği gibi, daha az elastik derilerde 10 yıl kadar sonra sarkma başlayabilir. Yüz güldürücü sonuçlar alınması, kolay uygulanabilir olması ve komplikasyon azlığı nedeniyle çok sık yapılan ve birçok plastik cerrahın da kendisi için bile tercih ettiği bir operasyondur.
Göz kapağı estetik oprasyonu için ne kadarlık bir bütçe gerekiyor?
Göz kapağı estetik operasyonu, 3.000 - 5.000 TL aralığında yapılabilmektedir.
Bazı ülkelerde estetik için kredi alınabiliyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dünyanın birçok ülkesinde estetik tedaviler için kredi alınabiliyor. Tıbbi kredi veren kurumlara başvuruyorsunuz, operasyonunuz için gereken meblağı, kurum sizin adınıza doktorunuza ödüyor. Ardından siz, anlaştığınız vadede kuruma peyderpey ödeyebiliyorsunuz. “Estetik bir haktır ve finansmanı da kolaydır” yaklaşımında olan kurumlar “gizliliğe” de büyük önem veriyorlar.
Hangi tür estetik operasyonlar için kredi kullanabiliyor insanlar?
Kredi alınabilecek uygulamalar arasında, göz kapağı cerrahisi, çene estetiği, yüz implantları, alın germe, kaş kaldırma, burun ameliyatı, erkek meme küçültme, kulak cerrahisi olduğu gibi, botoks, kimyasal peeling, lazer cilt yenileme, lazer epilasyon, kilo kaybı, estetik diş hekimliği, saç ekimi de bulunuyor.
Daha geniş bilgi almak isteyenler için iletişim bilgileri istesek sizden?
www.elitpoliklinigi.com ile www.elitvals.com web adreslerinde bilgi alabilecekleri gibi basın danışmanlığımızdan da bilgi edinebilirler. Basın Danışmanlığı: 40NAR İLETİŞİM GRUBU: Hatice İnhanlı: 0532 635 0773 * Özgül Güven Önder: 0534 284 63 87

Ünlü Yazarlardan 10 Güzel Söz
Lilay Koradan
1. Mark Twain
Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans et,
Hiç incinmemiş gibi sev,
Hiç kimse dinlemiyormuş gibi şarkı söyle,
Dünya cennetmiş gibi yaşa!
2. Michael Mantell
Kural bir: Ufak şeyleri dert etmeyin. Kural iki: Hepsi ufak şeylerdir.
3. Goethe
Her ne yapabilir ya da hayal edebilirsen, başla! Cesaretin içinde deha, güç ve sihir vardır.
4. Robin Sharma
Hiç bir hata yoktur,
Hiç bir raslantı yoktur.
Tüm olaylar ders alalım diye…
Yollanmış lütuflardır…
5. Adam Fawer
Hayatından silmek istediklerini gerçekten sil. Çünkü geri dönüşüm kutusunda bekletirsen, sistemini yavaşlatır.
6. Benjamin Franklin
Umudunu yitirme! Cebindeki son anahtar belki de kilidi açacaktır.
7. Albert Einstein
Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.
8. Sadi
Ben doğru yolda kaybolmuş kişi görmedim.
9. Auberon Herbert
Mutluluğa giden iki yol;
Kendinden çok şey,
Başkalarından az şey bekle.
10. Sunay Akın
Bazen dünyanın en zor mesleğidir;

Kendi duygularına tercüman olmak…

Kaynak: www.gencgelisim.com