İlişkinizi Güçlendirecek 10 İpucuMutlu ve sağlıklı bir birlikteliğin sadece hayallerinizde var olmasını istemiyor ve bunu gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız işte size ipuçları;

        İlişkinizi çevrenizdeki diğer ilişkilerle kıyaslamayın.
        Peri masallarına inanarak evlilikten ve partnerinizden beklentinizi arttırmayın... Unutmayın, beklentiler gerçekleşmediğinde hayal kırıklıklarına bu da maalesef sorun yaşamanıza neden olur.
        Ortak ilgi alanları oluşturmaya çalışın böylece ilişkinizde pozitif bir iletişim ve eğlencenin oluşması sağlanır.
        Hissetiklerinizi paylaşın... Partnerinizin her koşulda sizi anlamsını beklemeyin. Aklınızdan geçenleri ve sıkıntılarınızı samimi bir şekilde ve suçlamadan ifade etmeye çalışın.
        Mutluluğu öncelikle kendinizde arayın. Eğer siz mutlu bir birey değilseniz partneriniz sizi mutlu etmeyi başaramayacaktır. Bu da sağlıklı bir ilişki yaşamanızı zorlaştıracaktır.
        Her koşulda birbirinize saygı göstermeye çalışın. Ona olan saygınızı partneriniz yanınızda yokken de göstermeye dikkat edin.
        Birbirinizi affetmeyi öğrenin. Affetmek kalbinizdeki olumsuz duygulardan arınmanıza neden olur.
        Eşinizle aranızda yakınlık geliştirin. Eşinizle aranızda hem duygusal hem de cin­sel açıdan yakınlık oluşturmaya gayret edin.
        Eşinizin iyi yan­larını ve olumlu özelliklerini gör­meye gayret edin. İlişkinizin başlan­gıcında eşinizin iyi ve olumlu özelliklerini nasıl daha net bir şekilde görebil­diğinizi hatırlayın ve bu özelliklerini kendinize sıklıkla hatırlatın.
        Mükemmeli aramayı bırakın."Mükemmel ilişki" diye bir kavram asla var olmamıştır. Bu nedenle; her konuda sizinle hemfikir olan ya da her an sizi mutlu edebilecek biri ile karşılaşmayı ısrarla beklemek yerine; sizi en fazla tatmin eden ilişkiyi yeşertmeyi denemelisiniz.
  

 *
Sibel Üresin

nefes@deepnefes.com