DÜNYA HARİTASIBaba Pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu çıkartmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşünüyordu.
Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti onu bu hafta sonu sinemaya götürecekti.
Canı dışarı çıkmak istemediği için bir bahane uydurması gerekiyordu sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı, sonra oğluna “eğer bu haritayı bir araya getirebilirsen seni sinemaya götüreceğim” dedi. İçinden de “oh be kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı eski hâline getiremez!” diye geçirdi.
Aradan on dakika geçtikten sonra çocuk babasının yanına koşarak geldi ve “baba haritayı düzelttim artık sinemaya gidebiliriz” dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüklerine de inanamadı ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk , “bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı, insanı düzelttiğim zaman dünya haritası da kendiliğinden düzeldi” dedi.
Evet, insanı düzeltirseniz dünya da düzelir.

Kaynak: Genç Gelişim Dergisi
www.gencgelisim.com