Tekrar etmeden öğrenmeye çalışmak, musluğu açmadan küveti doldurmak gibidir.” Mike Hughes

Yaşadıklarınızı veya öğrendiklerinizi tekrar etmek veya yansıtmak için gerçekten bir efor harcamaya hazır olmadıkça hepsi boşunadır. Yaptıklarınızdan öğrenebildiğiniz kadarı, hayatınıza uyarlayıp değiştirebileceğiniz kadardır.


 Birçok insan yansımalarını yazmayı tercih eder. Bu konuyla ilgili üç farklı yaklaşımdan söz edebiliriz.
Bir yazar, kendini kâğıda ifade etmek zorundadır. Yazma eylemi kişiyi düşüncelerini düzenlemeye zorlar. Tıpkı bir hikâye anlatır gibi… Düşündükleriniz ve söylediklerinizin uyumu konusunda beyninize güvenmelisiniz.
Öğrenme durumları ve deneyimleri yansıtmakla ilgilidir. Bir şeylerin nasıl farklı yapılacağı üzerine çalışmaktır. Topluluk önünde konuşmak size daha önceki deneyimlerinizi bir sonrakine aktarma şansı verir.
Yaptığınız her yeni şeyin ilk haftasını titizlikle yazın. “Neler yapıyorsunuz, nasıl hissediyorsunuz?” gibi… Yazdıktan sonra yaklaşık altı ay boyunca bir kenara bırakın. Altı ay sonra neleri yansıttığınızı fark edebilmek için yazdıklarınızı gözden geçirin.
Kendinize gün içinde biraz zaman ayırın ve o gün gördüğünüz farklı şeyleri not alın. Sonra bunlar hakkındaki fikirlerinizi gördüklerinizle karşılaştırın.
Yansıtma becerisinin iki temel yönü vardır:
·         Deneyimleri düşünme
·         Öğrenme sürecini düşünme

Deneyimlerden öğrenme ve geriye bakma
Etkili bir yansıtma, sizin açık ve araştırmacı olmanızı gerektirir. Olanları kişisel algılamamak ve savunmacı olmamak da çok önemlidir.
İyi giden şeylerle uğraşmamak gibi bir eğilim vardır; çünkü mutlu olduğunuz zaman, kendinizi zihinsel olarak yeni bir projeye hazır hissedersiniz. Aynı şey kötü giden şeyler için de geçerlidir. Farklı nedenlerden dolayı devam etmek, olanları unutmak, hatta hiç olmadıklarını kabul etmek istersiniz. En çok görülen bu zamanlarda tamamlayabileceğiniz bir dizi zorlu görev yapmaktır.
Tepesi kalın bir sisin içinde kaybolmuş bir dağda yürüyüş yaparken olduğu gibi yoldaşlık ve paylaşım doğasının gereğidir.

Nasıl öğrendiğinize dönüp bakma
Öğrenmeyi öğrenme bağlamında, yararlı bulduğunuz şeyleri nasıl öğrendiğinizi yansıtma kapasitenizdir. Eğer yeni teknikler geliştirmek istiyorsanız, sizin için nasıl işleyeceğini ve yararlarınızı gözden geçirmelisiniz. İdeal olarak iki düzeyde yansıtma yapmalısınız:
·         Sürekli olarak
·         Her öğrenme deneyiminden sonra
Daha önce de vurguladığımız gibi, ne kadar yansıttığınız sizin kişisel stil ve tadınıza bağlıdır.

Aşağıdaki beceriler listesini inceleyin. Bunlar zekâlarınızın kalbi olan becerilerdir. Bunları yapabilme konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?

TANIM
ÇOK GÜVENİYORUM
GÜVENİYORUM
PRATİĞE İHTİYACIM VAR
Ne kadar yalnız, ne kadar birileriyle çalıştığımı belirlemeOnline öğrenmeyi tercih etmeÖğrenme hakkında kitap ve medya kullanmaBelirli bir aracı kullanmayı tasarlama ve sonra kullanmaDiğerlerini bilinçli olarak modelleme ve taklit etmeResmî ve gayri resmî öğrenme deneyimlerimi ayırt etmeKazançlarımın yazılı kayıtlarını tutmaAz kullanılan stilleri güçlendirme veya pratik yapmaNe kadar aktif, ne kadar pasif öğrendiğimi belirlemeDiğer insanların nasıl öğrendiğini bulmaÖğrenmeyi nasıllar serisine bölmeMümkün olan tüm kaynaklardan repertuarıma yeni öğrenme teknikleri eklemeÖğrendiklerimin ne kadarı bilgi, ne kadarı deneyim, ne kadarı deneme yanılma yoluyla öğrenilmiş ayırt edebilmeYeni öğrenme teknikleri ve yöntemleriyle kalıcı hale gelene kadar ısrarla uygulamaNasıl öğrendiğimi alışkanlıkla keşfetmeFarklı öğrenme deneyimlerince tetiklenen farklı duygulara kafa yormaTercih ettiğim öğrenme stillerini geliştirmeye çalışmakFarklı öğrenme yollarında deneme yanılmayı denemeKasten zorlu öğrenme seçeneklerini tercih etmeZihin haritası veya örümcek diyagramları kullanmaBilinçli olarak bir öğrenme modeli kullanma (çoklu zekâ)Kendi öğrenme güdülerim üzerinde durmakHafızamı etkinleştirecek teknikler kullanmaÇeşitli çalışma becerileri veya teknikleri kullanmaBaşkalarıyla ders çalışırken oynadıkları farklı rolleri anlamaÖğrenme üzerinde etkili duygu ve hislerle temasa geçmeÖğrenme yolumu nasıl geliştiririm sorusuna cevap vermeFarklı yapan insanlardan öğrenmeKazara ve plansız deneyimleri kabul etme ve bunların öğrenmeme nasıl katkıda bulunduğunu anlamaÖğrenme becerilerimi güçlendiren ve zayıflıklarımı örten faaliyetlerde bulunma
Günlük deneyimlerinizi hayata yansıtmaya geldiğinde, uzun bir liste görmek istemezsiniz. Gerçekte düzenli bir yansıtıcı olmak istiyorsanız, ne iyi gitti, neden; ne iyi gitmedi, neden; gibi basit formüller ve şablonlar bulmalısınız.

  
Cemal Kondu
cemalkondu@gmail.com

Kaynak: www.gencgelisim.com