100 Yıl Yaşamanın Püf Noktaları

Amerikan “Erkek Sağlık” dergisi, Amerikalı erkeklere 100 yıl yaşamanın püf noktalarını verdi… Ölümsüzlüğün sırrı çözülür mü bilinmez ama uzun ve sağlıklı yaşamak sizin elinizde!

İşte 12 sır:

1. Bol bol gülün 9 yıl fazla yaşayın: Esprili kişiler hastalıklara karşı yüzde 30 daha dayanıklı. Gülmek, beyinde kanser riskini azaltan hormon salgılanmasını da sağlıyor.

2. Bulmaca çözün 4,6 yıl fazla yaşayın: Zihni canlı tutmak için beyni meşgul etmek gerekiyor. Bulmaca gibi beyni çalıştıran faaliyetler ileri yaşlarda zeka gerilemelerini geciktiriyor.

3. Dişlerinizi fırçalayın 6,8 yıl fazla yaşayın: Yetişkinlerin yüzde 80'inde dişeti hastalıkları görülüyor ve bu kişilerin pankreas kanserine yakalanma riski yüzde 63 daha fazla.

4. Dua edin 3,5 yıl fazla yaşayın: Pittsburg Üniversitesi'ne göre dua eden kişiler stresle kolay başa çıkıyor. İbadet kişileri rahatlattığı gibi, hayatlarını daha anlamlı hissetmelerini sağlıyor.

5. Köpek alın 9,9 yıl fazla yaşayın: Evcil hayvan besleyenlerin kalp krizi geçirme riski daha düşük. Özellikle köpek sahiplerinin kolesterol ve tansiyon seviyesi daha düşük oluyor.

6. Spor yapın 9 yıl fazla yaşayın: Aşırı stres fiziksel hasara yol açıyor. Düzenli spor yapmak stresi azaltıyor, kasları koruyor, kalp ve akciğerleri kuvvetlendiriyor.

7. Tansiyonunuzu ölçün 25,2 yıl fazla yaşayın: Tansiyonunu sürekli kontrol altına tutan insanlar daha fazla yaşıyor. Tansiyonu ortalama 11.5 / 7.5 olan kişiler yüksek tansiyonlu olanlara oranla 25 yıl fazla yaşıyor.

8. Temiz havaya çıkın 1,4 yıl fazla yaşayın: Temiz havaya sahip bir bölgede yaşamak sağlığınız için birebir. Ancak ömrünüzü gerçekten uzatmak istiyorsanız, ortalama yaşam süresinin 83 olduğu Andorra'ya taşının.

9. Hayat arkadaşı bulun 8,5 yıl fazla yaşayın: Hayatı sevgi dolu bir eşle paylaşmak 7.5 yıl, düzenli bir cinsel hayata sahip olmak da bunun üzerine bir yıl daha ömrü uzatıyor.

10.              Süt için 8,2 yıl fazla yaşayın: Taze süt yaşlanmayı geciktiriyor. Cildi tazeleyen, ağrı kesici ve kas sistemini onarıcı etkisi olan sütün ayrıca sakinleştirici özelliği de bulunuyor.

11.              Düzenli muayene olun 12 yıl fazla yaşayın: Daha uzun yaşamanın sırrı, doktora gitmek için hastalanmayı beklememekte saklı. Düzenli olarak doktor kontrolünden geçenler erken teşhis imkanına sahip oluyorlar.

12.              Güneş banyosu yapın 1,9 yıl fazla yaşayın: Gün ışığından uzak yaşayanlar depresyona daha çok giriyor. Günde 30 dakika gün ışığı alanın morali de yüksek oluyor.

Kaynak: www.gencgelisim.com