Uzmanlar şaşkın: Beynin sağ tarafı eksik doğan kız 10 yaşında!

Uzmanlar, beyninin yarısı eksik olan kızın tek gözündeki neredeyse mükemmel görüş alanının sırrını çözdüklerini belirtiyor.

Tetkikler, Alman kızın beyninin henüz anne karnında gelişimi sırasında yenilendiğini ortaya çıkarıyor. Kızın az gelişmiş beyni, 3 yaşındayken, kısa istem dışı hareketlere maruz kalma şikâyetiyle MRI taramasından geçirilmesiyle tespit ediliyor.
“Beynin şaşırtıcı bir elastikliği var, fakat tek bir yarımküreden oluşan bu beyinin kayıp bölümü telafi etme adaptasyonu bizleri hayrete düşürdü.” 
Başarıyla tedavi edilen şikâyetleri ve sol tarafındaki hafif güçsüzlük haricinde, Alman kızın normal bir tedavi süreci oldu: okuluna gitti ve düzenli aktivitelerde yer aldı.
Benzer durumlarda, örneğin epilepsi tedavisi için beyninin yarısı alınan hastaların, her iki gözünde de tek taraflı görüş mümkündür. Bu demek oluyor ki, hastalar görüş alanlarının sadece sağ veya sol tarafındaki nesneleri görebilir. Alman kızın ise, sağ ve sol görüş alanının neredeyse mükemmel olduğu biliniyor.

Tarama, beynin yarısının eksik olduğunu gösteriyor

Tetkikler, görsel bilgiyi gözün arka kısmından beyine taşıyan retinal sinir dokularının normalde sağ yarımkürede olurken, Alman kızda sol tarafta olduğunu ortaya çıkarıyor.
Frankfurt’tan Alman meslektaşlarıyla çalışan Dr. Lars Muckli: “Beynin şaşırtıcı bir elastikliği var, fakat tek bir yarımküreden oluşan bu beynin, kayıp bölümü telafi etme adaptasyonu bizleri hayrete düşürdü. Beyni sadece sol yarımküreden oluşan Alman kız, normal bir psikolojiye sahip ve hayatı dolu dolu diğerleri gibi normal şartlarda yaşıyor. Hoş, zeki ve esprili bir kişiliğe sahip.”
Ayrıca, Dr. Muckli, beynin kendini yenilemek için kullandığı güçlü algoritmaları anlamanın, yapay zekâ çalışmaları geliştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
Esma Varınca
esma@gencgelisim.com
Kaynak: www.bbcnews.co.uk