HİPNOZLA BİLİNÇALTININ GÜCÜNÜ HİSSET!

 Tarih içerisinde birçok çalışma ve çalışmalar, yeterli saygıyı görmemiş ve daha ileriki yıllar içerisinde hem bu çalışmalar hem de bu çalışmaları yapan bilginler, gerekli saygı değerlerini üzerlerine çekmişlerdir.
        Bu çalışmalardan birisini yapan bilginlerden birisi de Braid’dir. Bu kişinin yapmış olduğu ve adına ileride hipnoz denilen ifadeler bütünü, o yıllarda gerekli saygıyı görmemiştir. O zaman dilimi içerisinde gerekli önemin verilmediği bu çalışma bütünü, daha ileriki yıllarda önemle ele alınmıştır.

Hipnoz nedir? İsterseniz önce bunu biraz irdeleyelim. Birçoğumuz hipnozu bir uyku hali olarak düşünür; ama hipnozdaki beyin dalgaları ile uyanıklık halindeki beyin dalgaları benzemekte, uyku halindeki beyin dalgalarına ise benzememektedir. Hipnoz ifadesinde insanların bilinçleri açıktır ve kişiye istemediğiniz bir şeyi yaptıramazsınız.
        Hipnoz olacak hastaların ilk önce ikna edilmeleri ve hangi konular üzerine konuşacakları hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Hipnoz esnasında kişi, istemediği şeyleri söylememekte ve hipnoza ön hazırlık olan safhadaki konular üzerinde odaklanmaktadır.
        Odaklanma diyorum, evet hipnoz bir odaklanma ya da diğer ifade ile insanın bir konuya konsantre olma durumudur. Bu konu ister çocukluğunun sorgulanması olsun, isterse de sigara alışkanlığından uzaklaşmaya çalışan bir birey olsun… bu ifadenin bir önemi olmadığı gibi kişinin odaklanması hipnozun ana prensibidir.
        Amerika’daki ünlü bir kişisel gelişim uzmanı vermiş olduğu seminerler içerisinde, bir kişi çikolatayı çok sevdiğini ve ondan vazgeçemediğini ifade etmiştir. Semineri veren uzman ona yemek yememesini ve günlük istediği kadar çikolata yemesini ancak iki litreden fazla suyu da tüketmemesini söyler. Çikolatayı sevdiğini ifade eden kişi için bu güzel bir tekliftir ve seminer boyunca buna uyacağını söyler. Daha üç gün geçmeden bu kişi çikolatadan tiksinmiş bir vaziyette uzmana çektiği sıkıntıları anlatır.
        Evet, insan ast itibari ile konsantre olduğu ölçüde bir olayın üzerine gidebilmektedir. Yukarıdaki örneğim aslında kişinin çikolataya olan bağımlılığı ve yaptığı uygulama ile ondan tiksinmesidir. Bu kişi hipnoz edilmemiş, ama olaya adapte olması için bir öneri sunulmuştur. Hakeza bu kişi eğer istekli olsaydı ve hipnoza tabi tutulmayı kabul etmiş olsaydı aynı sonuca ulaşacaktı.
        Birçok insan okul yaşamından itibaren sigaranın zararlarını içeren uyarılar ile karşılaşır, ama bazı insanlar yine de sigarayı içer. Olay insanın kendini sevmesi ve kendine inanması ile çözüm bulmaktadır. İnsan, eğer ki kendine inanır ve sigaranın kendisine vereceği zarara konsantre olabilirse, muhtemel ifadeler çerçevesinde sigaraya hiç başlamayacaktır. Sigara içen bir kişi de eğer ki sigaranın zararlarına yeteri kadar adapte olabilirse, sigarayı bırakacaktır.
        Hipnoz seansları ile sigarayı bırakmış kişiler mevcuttur, ama insanın önce bunu kendisinin istemesi gerekmektedir. Eğer bir insan eşinin isteği ile hipnoz seansına katılmışsa, muhtemel ifade ile eşine kızdığı zaman daha fazla sigara içecektir.
        Tamamen mantıklı telkine dayanan hipnotik terapiyi aslında bizler her gün uygulamaktayız, ancak yeterince konsantre olursak o işi başarmaktayız. Hepimiz iyi bir ev, iyi bir araba istemekte; ancak olayın özü telkine ve kendine inanmaya dayanmaktadır.  Hepimiz sağlıklı yaşamak isteriz; ancak sağlık için gerekli koşullara kendimizi adapte edersek sağlıklı yaşarız.
        Kırk yaşında olan bir kişi kalp rahatsızlığı çekmekte, ama yememesi gereken yağlı, unlu mamülleri yemekte ısrar etmektedir. Siz ne dersiniz bu işe? “Bu ne perhiz, ne lahana turşusu” dersiniz gibi geliyor. Ama maalesef bu hatalara hepimiz düşmekteyiz. Önemli olan, bizim kendi dediğimiz şeyleri başaracak kapasiteye sahip olduğumuza inanmamızdır, bunun başarılması için de konsantre olunması gerekmektedir. Bu kişi eğer ki uzun yaşadığı zaman yaşayacağı güzel şeyleri hayal etse ve konsantrasyonunu bu şekilde toplamayı başarsa, muhtemelen perhizine dikkat edecektir. Torunlarını sevme isteği, onların evlendiklerini görme arzusu, eşiyle yaşayacağı güzellikleri düşünmesi vb. birçok olayı düşünerek kendine vereceği telkinler, aslında onun kendi kendini hipnoz etmesidir.
        Unutmayın ki güç sizin içinizdedir, önemli olan ise bu gücü kelimelere döküp başarmanızdır. Sizlere başarılı bir gelecek temenni ederim…


Lütfi ŞAHİN
www.lutfisahininsitesi.com
Kaynak: www.gencgelisim.com