Sözün Büyüsü ve Hitabet Sanatı

Hayatımızın her alanında konuşuyoruz. Peki, doğru konuşuyor muyuz? İyi konuşmanın sırları nelerdir? Güzel bir Türkçe ile konuşmanın ve hitabet sanatının tekniklerini aktaracağım sizlere…

Yıllardır radyolarda ve ekranlarda güzel ve etkili konuşma sanatını icra ettikten sonra, paylaşma zamanının geldiğini düşündüm. Öğrenci de olsanız, iş dünyasında da yer alsanız, güzel ve etkili konuşmayı önemseyin. Tabi kendinizi iyi hissetmek için de. Başarıya giden yolu kısaltmak adına bunu yapın.
Güzel konuşmak; eğitim, özen ve beceri ister. Diksiyon ve Hitabet; başarılı olmak için sahip olmamız gereken vasıfların olmazsa olmazlarından. Peki, nedir hitabet? İnsanları kısa sürede etkileme sanatı ve söz söyleme ustalığıdır. Bir fikri sözle dinleyenlere aktarma, çok eskilere dayanır. Bu bakımdan, yazılı sanat eserlerinden önce, sözle bir fikri söyleme biçimi olan “hitabet” türü var olmuştur. Hitabet sanatı çalışarak elde edilir. Başlarda kekeme olan ama çok çalışarak en ünlü hatiplerden birine dönüşen Demosten’in şöyle bir sözü vardır:
“Bir fıçının çatlak olup olmadığı nasıl çıkardığı sesten anlaşılırsa, insanların da akıllı mı yoksa ahmak mı oldukları ağızlarından çıkan kelimelerle anlaşılır.”
Bu sözün günümüzdeki geçerliliği çok daha fazladır. Özellikle profesyonel iş hayatında başarıya giden yol, çalışmaktan ve yaptıklarımızı, bildiklerimizi konuşarak başkalarına iletmekten geçiyor.
Anlamlı ve Alımlı Konuşma Sanatı: Diksiyon
Etkili konuşma yollarından biri de Diksiyon. Peki, Diksiyon nedir? En kısa biçimiyle seslerin, sözlerin, ses ve söze yardımcı olan öğelerin yerli yerinde kullanılması sanatına “diksiyon” adı verilir. Daha geniş bir tanımla, güzel ve etkili konuşmak üzere kullanılacak dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumu, vurgu, ton, tonlama, durak, üslûp, jest ve mimikler, tavır…) uyumlu bir biçimde kullanabilmedir. Diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır özetle.

Alper Altun
Dahi Beyin Blog