Dahi Beynin Dahi Belgeselleri


Belgeseller, hayatı ve evreni anlama isteğidir. O halde anlamaya ve sorgulamaya var mısınız?
Cosmos: A Spacetime Odyssey

Neil deGrasse Tyson'ın müthiş sunumuyla, evrenin en derin çukurlarından, en yüksek dağlarına, en kara deliklerinden, en süper novalarına kadar aklınızın alabileceği her yere yapılan bu görkemli yolculuk, yıllarca unutulmayacak, nesilden nesile aktarılacak ve tıpkı Carl Sagan'ın da olduğu gibi, çarpık ve saçma sistemlerin gölgesindeki gençlere (ve herkese) aklı ve bilimi sevdiren bir umut ışığı olacak.

Buyurun izleyin: Cosmos: A Spacetime Odyssey
Cosmos: A Personel Voyage

Carl Sagan gibi bir dahinin yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği bir belgeselin kötü olma gibi bir ihtimali var mıdır? (-"Şurada ufak bir linç var sanki". Bu soruya evet cevabını veren spikere yanıtı)

Buyurun izleyin: Cosmos: A Personal Voyage

How the Universe Works?

Evren bir mekanizmadır. Bu mekanizma, bir bütünden çok içindeki çarkları, pistonları veyahut vidaları ile dikkat çeker. Onu anlamak için önce nasıl işlediğini anlamalıyız. Ama hepsinden önce 'anlamanın önemini' anlamamız gerek sanırım.

Buyurun izleyin: How the Universe Works
Journey to the Edge of the Universe

Evrenin ucu, veyahut 'bilinen evrenin dışı' astrofizikçileri ve biz sıradan hayalcileri heyecana ve hayal gücüne gark ettiren eşsiz bir konudur. Bu belgesel ile de, ayak bastığımız 'yerküre'den evrenin 'bildiğimiz' en son noktasına kadar görkemli bir serüven sizleri bekliyor. Yolculuk var ey ahali, atlayın hayal gücü gemimize! 


Buyurun İzleyin: Journey to the Edge of the Universe
Evolve


'Neden'i değil de 'nasıl'ı soran 'bilim' adamları; doğanın yöntemini, evrimi 'keşfetti'. Tıpkı canlılar gibi evrim yasası da ufak evrimler geçirerek, günümüzde aklın ve imkanların sayesinde ulaşabileceği doruğa ulaştı. Ve tabii ki doğadaki her şey gibi, evrim yasası gelişmeye ve her gelişimde mutlak gerçekliğe ulaşmada biraz daha yaklaşmaya devam edecek.

Buyurun izleyin: Evolve
Daha birçok belgesel ve -evet sadece belgesel- için tıklayın, tıklattırın: www.sadecebelgesel.com
M. Endülüs Özbay
muhammedendulus@gmail.com