Tanrı'ya Sorulacak Tek SoruTanrı'nın bizi sorgulayacağı günü beklemeye koyulmuşken akla gelen bir konu var ki, o da Tanrı'ya bir soru sorma hakkımız olsa bu sorunun ne olacağı. Elbet (acaba) herkes kendi hayatında Tanrı  hakkında bir takım düşünceler oluşturur kafasında. Kimi zaman bu düşünceler anahtarı yutulmuş kilitli bir odada tutulsa da bazılarımız bizi Yaratan'ın bu kadar da laubali oluşumuzu mazur görebileceğine de inanır. Sonuçta O 'ol demeden yaprak bile kıpırdamaz' değil mi?..Neden? Gerçekten 5 harfli bu kelime yeryüzünde var olmuş ve var olabilecek her şeyin anlamına muktedirdir.


Onu bu kadar değerli kılan nedir? Yani o soruyu. Tüm sorulara hükmeden o tek soruyu.
Nedenin diğer arkadaşlarına baktığımızda ise;

Ne?
Belki var olan tüm paralel evrenler belki de sadece bizim evrenimiz. Belki tüm alemler belki de sadece fikirlerimiz.

Nasıl?
Kimi için Büyük Patlama kimisi için 'Allah'ın bileceği iş'.

Ne Zaman?
Zamanın bir boyut olduğunu ele almak gerekeceğinden zamana olan algımızın ötesinde bir şeydir varoluş. Bu Büyük Patlama ile ters düşebileceğinden çoğu insanca kullanılmaz. Zaten Büyük Patlama'nın varlığı deliller ile sunulduğundan, kanıt arayan için sorun değildir.

Nerede?
Nasreddin Hoca'nın eşeğinin ayaklarının altında.

Kim?
10000 (küsür). Şu an yeryüzünde inanılan Tanrı sayısı. Diğer 9999'u ise O'na inanlar tarafından reddedilir.

NEDEN?
Geldik son durağa. Neden son durak, çünkü uyanmamıza kadir olacak o soru bu soru. Diğer tüm sorular bilimsel açıdan delil veyahut kanıt gerektirirken bu soruda tek yapmamız gereken nefesimize odaklanıp o soruyu sormak:


Tanrı beni neden yarattı?
M. Endülüs ÖZBAY